با توجه به اینکه طراحی ساختمان در مراحل اولیه ی ساختمان سازی قرار دارد و با توجه به اهمیت مقوله ی طراحی و نقش مهم آن در صرفه جویی انرژی ما تصمیم بر این گرفتیم تا قبل از پرداختن به سایر موارد به این مبحث مهم و کاربردی که بیشتر هم به رشته ی ما مرتبط است بپردازیم

ضوابط طراحی

 

 طراحی معماري ساختمان بايد حتي‌الامكان سازگار با اقليم باشد به نحوي كه از شرايط مطلوب طبيعي حداكثر استفاده به عمل آيد و در ضمن ساختمان در برابر شرايط نامطلوب اقليمي محافظت گردد. به اين ترتيب شرايط آسايش به نحو مطلوب‌تري در داخل فضاي معماري تأمين مي‌شود. علاوه بر سیستم های مکانیکی و عایق حرارتی عوامل مؤثر در بهره‌گيري از انرژي‌هاي طبيعي در ساختمان عبارتند از:

1- حجم كلي ساختمان:

حجم كلي و فرم ساختمان در انتقال انرژي حرارتي بسيار مؤثر است. هر قدر نسبت پوسته خارجي ساختمان به زيربناي آن كوچكتر باشد انتقال حرارت كمتري خواهد داشت توصيه مي‌شود. در مناطق با نياز انرژي زياد  ساختمان به صورت متراكم (کامپکت)l
طراحي شده و از مقدار سطح پوسته خارجي آن كاسته شود. در اقليم‌هاي گرم و مرطوب و يا با نياز سرمايي زياد ساختمان بايد طوری طراحي شود كه امكان استفاده از تهويه طبيعي براي تمام فضاهاي داخلي فراهم گردد .

2- جهت‌گيري ساختمان:

 زاویه ی چرخش ساختمان در سایت را جهت گیری گویندجهت‌گيري ساختمان نسبت به جنوب در بهر‌گيري از انرژي خورشيدي بسيار مؤثر است.جهت‌گيري مناسب به اين معني است كه جدارهاي نورگذر جنوبي به منظور بهره‌برداري بيشتر از انرژي تابشي خورشيد در ماه های سرد سال قرار گیردبه علاوه طي فصل گرم بتوان از بادهاي مطلوب به منظور تهويه طبيعي و كاهش دماي داخل استفاده كرد.

 

 

3-جانمايي فضاهاي داخلي:

فضاهاي داخل به دو دسته فضاهاي اصلي و فضاهاي حائل تقسيم مي‌شوند،: فضاهاي اصلي فضاهايي هستند كه اکثر اوقات افراد در آن سكونت دارند. فضاهاي حائل به طور مستمر مورد استفاده قرار نمي‌گيرند. جانمايي فضاهاي اصلي و فضاهاي حائل بايد به نحوي صورت گيرد كه فضاهاي حائل مابين فضاهاي اصلي و جبهه های نامطلوب ساختمان قرار گیرند فضاهاي اصلي بايد رو به جبهه‌هاي مطلوب ساختمان قرار گيرند. جبهه‌هاي مطلوب ساختمان به ترتيب اهميت عبارتند از: 1-جنوبي، 2-شرقي،3- شمالي.

4-سايبان‌ها:

سايبان‌ها براي كنترل ميزان تابش آفتاب به سطوح نورگذر ساختمان به كار مي‌روند. براي تعيين نياز به وجود سايبان بايد اقليم منطقه به طور دقيق باید مطالعه شود تا اوقات گرم سال در منطقه مورد نظر تعيين شود. در صورت وجود اوقات گرم بايد در جبهه‌هاي مختلف ساختمان با توجه به اوقات گرم سال و زواياي تابش خورشيد در اوقات مزبور سايبان افقي يا عمودي تعيين شود. به اين ترتيب در اوقات مزبور تمامي سطح پنجره در سايه قرار گرفته و مانع از ورود تابش خورشيد به داخل و افزايش دما و ايجاد شرايط نامطلوب حرارتي در فضاي داخل مي شود.وجود سايبان براي پنجرههاي رو به جنوب در فصل تابستان لازم است اما بايد توجه داشت كه اين سايبان در فصل زمستان جلوي ورود حرارت خورشيد را به داخل ساختمان نگيرد. براي اين كار راههاي مختلفي وجود دارد.

اندازه سايبان و ارتفاع آن بالاي پنجره را ميتوان طوري تعيين كرد كه جلوي آفتاب بلند تابستان را بگيرد ولي در زمستان آفتاب بتواند بدون برخورد با سايبان وارد خانه شود.

پنجرههاي شرقي و غربي هنگام تابستان بايد به طور كامل از آفتاب طلوع و غروب حفاظت شوند. بر اين كار بهترين راه استفاده از حصير يا ديگر چيزهايي است كه پنجره را به طور كامل بپوشانند. استفاده از سايبانهاي متحرك اين امكان را فراهم ميسازد كه در زمستان يا در روزهايي كه هوا زياد گرم نيست از اين پنجرهها استفاده شود.

علاوه بر نکات قید شده رعایت نکات ذیل در مورد سایبان توصیه می شود.
 

 

نصب سايبان در پنجره‌هاي رو به جنوب

همانطور که قبلا هم توضیح داده شدوجود سايبان براي پنجره‌هاي رو به جنوب در فصل تابستان لازم است اما بايد توجه داشت كه اين سايبان در فصل زمستان جلوي ورود حرارت خورشيد را به داخل ساختمان نگيرد. براي اين كار راههاي مختلفي وجود دارد.

 

نصب سايبان قابل تنظيم

براي كاهش ورود نور خورشيد مي‌توان در سمت بيرون پنجره حصير يا پرده پارسيانا نصب كرد.بااين روش مي‌توان در تابستان بيشترين سايه ممكن را ايجاد نمود و در فصل زمستان نيز با جمع كردن يا بالا كشيدن اين سايبان‌ها ورود گرماي خورشيد را امكان‌پذير ساخت.

نصب سايبان با ابعاد محاسبه شده

اندازه سايبان و ارتفاع آن بالاي پنجره را مي‌توان طوري تعيين كرد كه جلوي آفتاب بلند تابستان را بگيرد ولي در زمستان آفتاب بتواند بدون برخورد با سايبان وارد خانه شود. 

نصب سايبان نرده‌اي

مي‌توان قطعات چوب را به طور موازي بر روي دو يا چند محور نصب كرد. فاصله اين قطعات نبايد بيش از يك سوم پهناي آنها باشد.

نصب سايبان با پره‌هاي ثابت يا متحرك

زاويه و فاصله اين پره‌ها را مي‌توان طوري تعيين كرد كه جلوي آفتاب تابستان را بگيرد ولي مانع آفتاب زمستان نشود.

نصب سايبان بر روي پنجره‌هاي شرقي و غربي

پنجره‌هاي شرقي و غربي هنگام تابستان بايد به طور كامل از آفتاب طلوع و غروب حفاظت شوند. بر اين كار بهترين راه استفاده از حصير يا ديگر چيزهايي است كه پنجره را به طور كامل بپوشانند. استفاده از سايبانهاي متحرك اين امكان را فراهم مي‌سازد كه در زمستان يا در روزهايي كه هوا زياد گرم نيست از اين پنجره‌ها استفاده شود.

همچنين مي‌توان با كاشت درخت در جلوي پنجره‌هاي شرقي و غربي جلوي تابش آفتاب را به آنها گرفت.

در پنجره‌هاي شرقي و غربي با استفاده از شيشه‌هاي رنگي يا رفلكس مي‌توان ميزان ورود گرماي خورشيد به داخل ساختمان را كم كرد. اين شيشه‌ها انواع مختلف و كارآيي‌هاي گوناگوني دارند ولي به طور كلي هر قدر تيره‌تر باشند براي اين كار مناسب‌ترند.

راهکار های اجرای صحیح اجزای ساختمان

 

 

آنچه مسلم است اینکه اکثر تلفات انرژی از طریق پنجره – کف – سقف و دیوار صورت میگیرد بدین ترتیب راههای جلوگیری از اتلاف انرژی در این اجزا بررسی میگردد با توجه به سهم زیاد پنجره در اتلاف انرژی ابتدا راهکارهای مناسب برای اجرای صحیح پنجره ارائه می شود سپس به توضیح کف – سقف و دیوار می پردازیم.

 

راههای صرفه‌جويي انرژي در پنجره‌ها

 

پنجره‌ها از نظر صرفه‌جويي انرژي نقش حساسي دارند، چرا كه حدود 30% از كل تلفات حرارتي ساختمان از پنجره‌ها صورت مي‌گيرد، به همين دليل پنجره‌هايي كه در جاي خوبي نصب نشده‌اند يا خوب محافظت نمي‌شوند، مي‌توانند هزينه سوخت را بالا ببرند.

جلوگيري از تلفات حرارتي پنجره‌ها:

يك پنجره با شيشه تك جداره تقريباً 10 برابر يك ديوار عايقكاري شده هم اندازه خود تلفات حرارتي دارد.این چنين پنجرههایی سه مشكل عمده ايجاد ميكند:

-         بالا بودن تلفات حرارت

-         فراهم نشدن آسايش ساكنين

-          بخار گرفتن پنجره‌ها.

براي كاستن از مشكلات ناشي از پنجره‌ها، مي‌توان از راههاي مختلف يك لايه هواي ساكن بين محيط داخل و خارج ايجاد كرد، با انجام اين كار تلفات حرارتي پنجره به نصف كاهش مي‌يابد.

دو جداره كردن پنجره ها:

دو جداره كردن شيشه هر پنجره‌اي باعث بالا رفتن كارآيي آن مي‌شود، بويژه پنجره‌هايي كه پرده‌اي روي آنها نصب نشده است.

پنجره دو جداره، داراي دو شيشه مي‌باشد كه بين آنها يك فضاي كاملاً درزبندي شده قرار گرفته است. اين فاصله معمولاً بين 6 تا 20 ميليمتر است.

اگر اين فاصله هوايي 15 ميليمتر انتخاب شود، بهترين كارآيي بدست مي‌آيد. دو جداره كردن پنجره با وجود اينكه اتلاف حرارت را كاهش مي‌دهد، جلوي ورود نور و گرماي خورشيد را نمي‌گيرد. بنابراين در فصول گرم سال براي كاهش ورود گرما به داخل ساختمان بايد جلوي تابش مستقيم خورشيد به پنجره را گرفت.

در كنار اينها، دو جداره كرده پنجره‌ها باعث كم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان مي‌شود و نيز بخارگيري پنجره‌ها در فصول سرد سال كاهش مي‌يابد.

براي دو جداره كردن پنجره يك جداره موجود مي‌توان يك لايه ديگر از شيشه يا اكريليك شفاف ديگر روي آن نصب كرد و فضاي بين آنها را كاملاً درزبندي كرد.

پركردن با گاز:

در برخي از پنجره‌هاي دو جداره، فضاي مياني را با گازهايي مانند آرگون و كريپتون پر ميكنند تا كارايي آنها حدود 10% افزايش يابد.

 

عايق‌هاي ويژه پنجره :

اين عايقها را كه به شكل برچسبهاي شفاف ساخته مي‌شوند به راحتي مي‌توان بر روي شيشه پنجره‌ها چسباند و بخشي از خواص پنجره‌هاي دو جداره را در آنها به وجود آورد. اين برچسبها باعث مي‌شوند ورود گرما در تابستان تا 80% كاهش يابد.

اين عايقها از نظر قيمت با پنجره‌هاي دو جداره قابل رقابت هستند.استفاده از این عایق ها بويژه در ساختمانهاي موجود كه تعويض پنجره‌ها با پنجره‌هاي دوجداره هزينه زيادي رابه همراه دارند توصیه می شود.

  پرده‌ها:

نصب پرده‌هاي كاملاً چين‌دار كه پنجره را كاملاً بپوشاند مي‌تواند جلوي اتلاف حرارت را به مقدار زيادي بگيرد. اين پرده‌ها در فصل تابستان نيز جلوي تابش خورشيد را مي‌گيرند و به خنك نگه داشتن داخل ساختمان كمك مي‌كنند.

به اندازه بودن و نصب صحيح پرده بسيار مهم است. پرده بايد طوري باشد كه هوا نتواند پشت آن آزادانه حركت كند. براي اين كار مي‌توان فاصله ريل پرده تا ديوار را با چيزي مانند تخته پركرد يا گيره‌ها را طوري به پرده زد كه خود پرده تا ديوار تا ادامه پيدا كند. همچنين مي‌توان پايين پرده را با وسيله‌اي بر روي ديوار ثابت كرد.

در تابستان جلوگيري از ورود گرماي خورشيد از هر كاري مناسبتر است. براي اين كار نصب سايبان در طرف بيرون خيلي بهتر از نصب پرده در داخل ساختمان است. هر چند استفاده از هر دوي آنها بالاترين بازده را دارد. روش نصب سايبان به جهت قرارگيري پنجره بستگي دارد.

 

حفاظت از پنجره‌هاي سقفي و نورگيرها:

پنجره‌ي سقفي و نورگيرها در تامين روشنايي ساختمان نقش بسيار مهمي دارند. اما وجود آنها مي‌تواند مشكلات زيادي از نظر گرمايي ايجاد كند. براي پيشگيري يا حل اين مشكلات اقدامات مختلفي را ميتوان انجام داد.

دو جداره كردن شيشه‌ها راهي است براي كاهش اتلاف حرارتي در زمستان اما باز هم اتلاف حرارتي آنها تا 10 برابر يك سقف ايزوله شده است.

براي كاهش اثر نورگيرها مي‌توان آنها را با يك صفحه شفاف يا شيشه اضافي از محيط خانه جدا كرد.

براي كاهش اثرات منفي نورگيرها در تابستان مي‌توان روي آن سايبان نصب كرد يا پره‌هايي با زاويه قابل تنظيم روي آنها قرار داد.

 

شیشه های دو جداره:

پنجره‌هاي دو جداره داراي دو شيشه هستند كه بين آنها يك فضاي كاملاً درزبندي شده قرار دارد.

لازم به یاد آوری است که دو جداره كرده شيشه‌ها باعث بالا رفتن كارايي آن و جلوگيري از اتلاف انرژي در ساختمان مي‌شود.

اكنون با توجه به اينكه يكي از مهمترين عوامل اتلاف انرژي حرارتي در ساختمان، عبور گرما از شيشه‌هاي يك جداره و نشت هواي گرم خانه از طريق درزهاي پنجره‌هاست، دو جداره كردن شيشه‌ها باعث بالا رفتن كارايي آن و جلوگيري از اتلاف انرژي در ساختمان مي‌شود.

يكي ازدیگر دلايل اتلاف حرارتي، استفاده از قابهاي نامناسب در پنجره‌ها مي‌باشد، به همين دليل كاربرد قابهاي استاندارد از درجه اهميت بالايي برخوردار است. بنابراين براي كاهش تبادل حرارتي از طريق قاب پنجره، استفاده از قاب استاندارد پي وي سي و آلومينيوم ترمال بسيار موثر است.

 

 

 

 

 

 

مزاياي استفاده از پنجره‌هاي دو جداره و قابهاي پي وي سي و ترمال بريك:

 

با استفاده از اين قابها مي‌توان تا 20 درصد از اتلاف حرارتي در ساختمانها را كاهش داد.

قابهاي پنجره پي‌وي‌سي علاوه بر كاهش اتلاف حرارتي به عنوان عايق‌هاي صوتي نيز عملكرد موثري دارند.

قابهاي ترمال برك مجهز به يراق آلات مناسب بوده كه از اتلاف حرارت ناشي از نصب يراق‌آلات نامناسب جلوگيري مي‌كند.

در پایان این بخش در یک کلام می توان گفت که كسب آسايش حرارتي و ايجاد محيطي آرام در ساختمان از مزاياي قابهاي استاندارد و شيشه‌هاي دو جداره است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همانطور که قبلا هم اشاره شد پس از بررسی اجرای صحیح پنجره ها نوبت به سه عنصر دیگر پر اتلاف یعنی دیوار – سقف و  کف میرسد که بعلت رابطه ی تنگاتنگ این عناصر با عایق حرارتی قبل از بررسی این موارد مختصری در مورد عایق حرارتی بیان میگردد.

 

عایق حرارتی( Thermal insulation)

 

واژه عمومی است برای تعریف فرآیند کاهش انتقال حرارت از میان یک سیستم یا برای تعریف یک فرآورده ترکیب یا سیستم که آن وظیفه را انجام میدهد بکار میرود .

براي صرفه‌جويي در مصرف انرژي و محدود كردن انتقال گرما، بايد تمامي اجزاي تشكيل دهنده پوسته خارجي عايق حرارتي داشته باشند. عايق‌كاري حرارتي مي‌تواند ازداخل، خارج، يا به صورت لايه‌اي در ميان عناصر ساختماني اجرا شود و يا مصالح تشكيل دهنده عنصر ساختماني به تنهايي داراي ضريب هدايت حرارتي اندك بوده و مانند عايق حرارتي عمل نمايد و عايق همگن، عايق‌كاري از داخل براي به حداقل رسانيدن اينرسي حرارتي ساختمان انجام مي‌شود که در ادامه توضیح داده شده است

عایق ها انواع گوناگونی دارند که طبق تقسیم بندی مرکز اطلاعات عایق های حرارتی ایران عبارتند از:

١- عایق های پایه معدنی:

بارز ترین نقطه مشترک این گروه یافت شدن مواد اولیه آنها چه به صورت خالص و یا ناخالص در معادن بوده و در اکثر انواع عایقهای این گروه عنصر سلیسیم (si )یکی از مواد اصلی بوده که ساختار عایق بر پایه آن شکل گرفته است.
برای مثال فراوردهای پشمهای معدنی یکی از زیر گروهای آن می باشد.
مهم ترین تشابهات در این گروه عبارتند از :
 - تحمل حرارتی بالایی دارند
 - عموما" سلول باز بوده و جاذب رطوبت میباشند( در برابر نفوذ رطوبت ضعیف میباشند.)

٢-   عایق های پایه  شیمیایی:

٣-   عایق های مرکب یا چند لایه:

عایق چند لایه: ترکیبی از 2 یا چند لایه از یک ماده عایق مشخص که ضخامت لایه های منفرد آن ممکن است با هم متفاوت باشند.
عایق مرکب:ترکیبی از لایه ها که حد اقل از دو ماده عایق مختلف است . خاصیت عایق مرکب از خواص عایق کاری مواد منفرد می شود.
گاهی استفاده از ساختار مرکب و چند لایه در عایق ها بسیار موثر تر از استفاده از یک لایه عایق با همان ضخامت میباشد.
بکار گیری عایقهای مرکب و چند لایه روی اتصالات و پل های حرارتی باعث کاهش تلفات حرارت ودر نتیجه ایجاد وضعیت بهتر و افزایش راندمان عایقی میگردد. ونیز یکی از کاربردهای مناسب این روش در محل هایی است که نیاز به کاهش ضخامت عایق کاری باشد. در مرحله بازسازی و تعویض عایقها ی موجود نیز این نوع عایقها جایگزین مناسبی تلقی می شوند.
هم اکنون با کاربردهای وسیع کامپوزیته در نما ی ساختمان علاوه بر جلوه زیبائی باعث ایجاد خواص عایقی بر روی جدار ساختمان و کاهش اتلاف انرژی در زمستان و جلوگیری از ورود انرژی تابشی خورشید به پوسته ساختمان در تابستان میگردد ; که در نتیجه نقش موثری در صرفه جوئی در مصرف انرژی خواهند داشت.
۴-   عایق های سپر تابشی:

سپر تابش (radiation shield)
بخشی از یک سیستم عموما" به شکل ورق با ضریب تابش کم که برای کاهش اثر تابش حرارتی بکار میرود.

۵-  عایق های مصالح ساختمانی:

۶-   عایق های پایه گیاهی حیوانی:

٧-   عایق های  خلاء دار :

٨-   عایق های مدرن:

 

 

 

 

عايق‌كاری حرارتی ديوار:

 اگر ديوار بخشي از پوسته خارجي ساختمان را تشكيل دهد، عايق‌كاري حرارتي در آن به يكي از شكل‌هاي زير اجرا خواهد شد:

1ـ عايق‌كاري حرارتي از داخل       2ـ عايق‌كاري حرارتي از خارج       3ـ ديوار عايق همگن يا ديوار با استفاده از مصالح با هدايت حرارتي كم        4ـ عايق‌كاري حرارتي به صورت لايه‌اي

مياني در ديوار (ديوار دو لايه).که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم

«نكات مربوط به ديوارهاي چند لايه»

در ضخامت يك ديوار، وجود مصالح و قطعات با خصوصيات حرارتي – رطوبتي بسيار متفاوت بايد با تمهيداتي صورت پذيرد وگرنه مي‌تواند منجر به پديدآمدن خرابي‌ها در ديوار شود زيرا تغييرات شديد دما در بخش خارجي پوسته باعث پديدآمدن تنش‌هاي قابل توجه در لايه‌هاي مختلف پيوسته پوسته مي‌شودبه همين علت اجراي ديوار با جزئيات زير ممنوع است:

- تركيب بلوك‌هاي سفالي مجوف با مصالح سنگين ديگر بجز آجر توپر.

- تركيب قطعات بتني سبك با هر مصالح سنگين ديگر.

در صورتي كه يك ديوار باربر، تركيبي از دو لايه آجري توپر در خارج و مجوف (يا روزنه‌دار) در داخل باشد، لايه داخلي بايد از نفوذ رطوبت به داخل جلوگيري نمايد. در ديوارهاي دولايه با لايه هوا، قسمت باربر ترجيحاً در طرف خارجي ديوار باشد. در زمان اجرا پيش‌بيني‌هاي لازم براي هدايت آب به خارج شده باشد..

 

 

«روش‌هاي متداول براي عايق‌كاري حرارتي ديوار»

در این بخش روش های متداول عایق کاری دیوار ارائه می گردد.

1- عايق‌كاري حرارتي ديوار از داخل

اين نوع عايق‌كاري مي‌تواند در مورد ديوارهاي سنگين و نيمه‌سنگين با مصالح بنايي يا بتني

بكار رودکه در عایق کاری آن می توان از عایق های مختلف استفاده کرد که ذیل به آنها اشاره شده است.

 

«ديوار با عايق حرارتي داخلي از پلي‌استايرن» 

براي محافظت از اين ‌ماده در برابرآتش و تسهيل عمليات نازك‌كاري، معمولاً از قطعاتي استفاده مي‌شود كه در يك طرف داراي يك صفحه گچي چسبيده به پلي‌استايرن هستند.

«ديوار با عايق حرارتي داخلي از پلي‌اورتان»

قطعات پلي اورتان در اكثر موارد در يك يا دو طرف با يك ورق از پلاستيك تقويت شده با الياف شيشه (فايبرگلاس، كاغذ آلومينيوم، كاغذ قيراندود يا روغني (كرافت) و يا گچ) محافظت مي‌شوند. پلي‌اورتان در مقابل آتش بسيار حساس است و توليد گازهاي سمي مي‌كند. از طرف ديگر، در صورتي كه وزن مخصوصي آن كم باشد، جاذب آب نيز خواهد بود. در نتيجه، لازم است پيش‌بيني‌هاي ضروري (نظير تأمين 2 سانتيمتر گچ روي آن) صورت گيرد تا از آن در مقابل اين دو عامل محافظت شود.

«ديوار با عايق حرارتي داخلي از پشم معدني (پشم سنگ يا پشم شيشه)»

پشم سنگ و بخصوص پشم شيشه داراي ضريب‌هاي نفوذپذيري (بخار آب) بالايي هستند و به همين علت در اكثر موارد با يك ورق كاغذ قيراندود و يا كاغذ آلومينيوم در مقابل مخاطرات ميعان محافظت مي‌شوند. در زمان نصب بايد دقت شود كه ورق محافظ در طرف گرم باشد و آسيبي به آن وارد نشود در ضمن بايد حتي‌الامكان از پديد آمدن هر گونه سوراخ در ورق محافظ جلوگيري شود.

 

 

 

2- عايق‌كاري حرارتي ديوار از خارج

اين نوع عايق‌كاري حرارتي نيز، كه معمولاً براي ساختمان‌هاي مسكوني استفاده مي‌شود، مي‌تواند در مورد ديوارهاي سنگين و نيمه‌سنگين با مصالح بنايي يا بتني به كار رود که انواع آن ذیل توضیح داده شده است.

«ديوار با عايق حرارتي خارجي از پلي استايرن يا پشم معدني و نماي اندود (ماسه سيماني، پلاستيك تقويت شده با الياف شيشه)»

 پلي استايرن به علت عدم جذب آب و داشتن ضريب نفوذپذيري اندك، در عايق‌كاري از خارج مورد استفاده فراوان دارد. قطعات پيش ساخته پلي استايرن با چسب‌هاي خميري مخصوصي بر روي ديوار كار گذاشته مي‌شوند.در حالتي كه از عايق پشم معدني استفاده شده باشد، لازم است در تراز هر طبقه سيستمي براي جمع‌آوري آب‌ها و هدايت آن به خارج پيش‌بيني گردد. اين روش فقط براي ساختمان‌هاي كوتاه و ويلايي توصيه مي‌شود. همچنين توصيه مي‌شود در صورت امكان، در طرف گرم لايه‌اي بخاربند، و در طرف سرد يك لايه هوا پيش‌بيني گردد.

«ديوار از بلوك‌هاي بتن سبك»

نفوذ آب در اين نوع ديوار باعث مي‌شود كه پوسته خاصيت عايق‌كاري حرارتي را از دست بدهد. در نتيجه لازم است توجه خاصي به جزئيات اجرايي آب‌بندي اين نوع ديوار بشود. در عمل توصيه مي‌شود كه پوشش خارجي (براي آب‌بندي) به گونه‌اي اجرا شود كه در صورت ََپديد آمدن درز و ترك در ديوار مصالح بتن سبك، كارايي از نظر حرارتي از دست نرود

«ديوار پيش‌ساخته صنعتي (ساندويچ پانل)»

در ساختمان‌هاي پيش ساخته صنعتي، در اكثر موارد از قطعات بزرگ عايق مانند پلي اورتان و يا پلي‌استايرن كه بين دو لايه از آهن گالوانيزه يا آلومينيوم يا بتن يا پلاستيك تقويت شده با الياف شيشه (فايبر گلاس) قرار گرفته استفاده مي‌شود.. در اين سيستم‌ها مي‌بايست با پيش‌بيني تمهيدات از پل‌هاي حرارتيدوری كرد و يا اثر آنها را به حداقل رساند. نفوذپذيري اين ديوارها در مقابل بخارآب مساوي صفر است و آب‌بندي قطعات نيز با همپوشاني گوشه‌هاي قطعات صورت مي‌گيرد. اين نوع ديوار اينرسي حرارتي بسيار كمي دارد و براي ساختمان‌هاي با استفاده منقطع (مراكز اداري، تجاري، ...) توصيه مي‌شود.

«ديوار يا بلوك‌هاي مجوف سفالي عايق‌دار»

براي سهولت اجرا، در بعضي سيستم‌ها يك قطعه عايق حرارتي (معمولاً پلي استايرن) بين دو قطعه سفالي دندانه‌دار به صورت پيش‌ساخته قرار مي‌گيرد.

«ديوار دو لايه از مصالح بنايي با لايه مياني هوا»

 اين نوع ديوار در صورتي به كار مي‌رود كه نياز چنداني به عايق حرارتي ديوار وجود نداشته باشد و به جاي عایق حرارتي حداكثر از 10 سانتيمتر لايه هوا استفاده شود. لازم است در اين نوع ديوار جزئيات لازم براي دفع آب‌هايي كه به لايه هوا مي‌رسد پيش‌بيني شود.

«ديوار دو لايه از مصالح بنايي يا بتني با لايه مياني از عايق‌هاي پليمري يا معدني»

در اين نوع ديوار، عايق حرارتي به وسيله بست‌هاي مخصوص با شبكه‌اي از چوب‌هاي چهار تراش به لايه داخلي متصل مي‌گردد و در مرحله بعدي، لايه خارجي با مصالح بنايي اجرا مي‌گردد. در اين حالت، لايه خارجي بايد آب‌بندي پوسته را تأمين نمايد تا از رسيدن آب به عايق و ايجاد خرابي در ديوار جلوگيري شود.

در پایان این بخش نصل جدیدبلوک معرفی می شود

 

بلوک AAC متشکل از سلول های بسته هوا می باشد. به همین دلیل عایق بسیار خوبی برای انتقال حرارت بوده و مصرف انرژی را کاهش میدهد.

در آلمان به استفاده از بلوک AAC برای ساختمان های مسکونی ، مصرف انرژی تا 20% کاهش یافته است.

تصویر مقابل نشانگر دیوار هایی با هدایت حرارتی یکسان است.

بلوک AAC

بلوک سفالی

آجر سفالی

آجر فشاری

 

جنس دیوار

0.16

 

 

 

ضریب هدایت حرارتی

20 cm

64 cm

100 cm

135 cm

ضخامت معادل دیوار

114 Kg/m2

554 Kg/m2

2100 Kg/m2

2497 Kg/m2

وزن معادل دیوار

 

عايق‌كاري حرارتي بام و سقف:

 بام يا سقف به يكي از روش‌هاي زير عايق‌كاري حرارتي مي‌شود:

1ـ عايق‌كاري از داخل      عايق‌كاري از خارج             3ـ بام يا سقف ساخته شده از مصالحي با ضريب هدايت كم (بام يا سقف عايق همگن).          4ـ بام يا سقف طبقات چند لايه با لايه هوا (بام يا سقف دو پوشش عايق‌كاري شده).

«روش‌هاي متداول براي عايق‌كاري حرارتي بام تخت»

در اينجا روش‌هايي مطرح مي‌شود كه براي عايق‌كاري حرارتي به عنوان روش‌هايي مناسب پذيرفته شده است. لازم به ذكر است به دليل وجود عايق‌كاري رطوبتي در رويه خارجي بام تخت، خطر ميعان در عايق‌كاري حرارتي اين نوع بام‌ها بسيار جدي است. لذا پيش‌بيني‌هاي لازم بايد انجام شود تا از ورود بخارآب در لايه عايق حرارتي جلوگيري شود.

«بام تخت با عايق حرارتي داخلي كار گذاشته شده دركف قالب»

در اين نوع عايق‌كاري حرارتي، توصيه مي‌شود، با استفاده از قطعات فلزي يا پلاستيكي اتصال لايه عايق حرارتي به قسمت بتني تأمين گردد. پشم معدني و پلي استايرن از جمله عايق‌هايي هستند كه در اين روش استفاده مي‌شوند. در صورت استفاده از پشم معدني يا ديگر عايق‌ها با ضريب جذب آب زياد، لازم است با استفاده از يك لايه نايلوني از نفوذ شيره بتن در عايق حرارتي جلوگيري شود.

«بام تخت با عايق حرارتي خارجي روي عايق رطوبتي (بام وارونه)»

در اين روش عايق حرارتي به عنوان نوعي محافظ در برابر بارهاي زنده متمركز، تكانه‌هاي حرارتي و تابش‌هاي زيان آور روي عايق رطوبتي اجرا شود. عايق‌هاي متداول در اين سيستم پلي استايرن و پلي اورتان مي‌باشند. توصيه مي‌شود لايه‌اي از شن بادامي و موزاييك بدون ملات با ضخامتي معادل ضخامت عايق حرارتي ایجاد شود

«بام تخت با عايق حرارتي خارجي زير عايق رطوبتي»

در اين نوع بام، عايق حرارتي از نوع باربر می باشد و همچنين. در صورت استفاده از عايق رطوبتي گرم (قيرگوني)، بايد توجه كرد كه حرارت ناشي از آن باعث ذوب شدن عايق حرارتي نگردد. در صورت وجود اين خطر، لازم است از روش‌هاي عايق‌كاري رطوبتي سرد استفاده شود.

 

«بام تخت با تيرچه و بلوك‌هاي پلي استايرن»

اين روش كه در اجراي سقف شيب‌دار سنگين با مواد عايق حرارتي نيز بسيار رايج مي‌باشد، با جايگزين كردن بلوك‌هاي سفالي يا بتني با بلوك‌هاي پلي استايرن اجرا مي‌شود.

«روش‌هاي متداول براي عايق‌كاري حرارتي سقف شيب‌دار»

در ابتدا لازم به ذكر است كه در سقف‌هاي شيب‌دار  لزومي به عايق‌كاري رطوبتي نيست. اگر ساختمان در منطقه گرم و مرطوب قرار داشته باشد، در اكثر مواقع سال، فشار بخارآب در خارج ساختمان بيشتر از داخل مي‌باشد و لازم است در صورت استفاده از پشم معدني (و يا عايق‌هاي مشابه با ضريب نفوذپذيري زياد در مقابل بخارآب) در دو طرف عايق حرارتي لايه بخاربند پيش‌بيني شود. در ساير اقليم‌ها، بخاربند فقط در طرف داخل سقف مورد نياز است.

«سقف شيب‌دار با عايق حرارتي در زير اجزاي سازه‌اي سقف»

در اين نوع سقف، عايق حرارتي بين يا زير تيرها و ديگر اجزاي سازه‌اي قرار مي‌گيرد. توصيه مي‌شود ارتفاع تيرها و اجزاي سازه‌اي در حدي باشد كه تهويه بين عايق و پوشش نهايي سقف به نحو مطلوب انجام گيرد.

«سقف شيب‌دار با پشم معدني (به صورت توپي يا رول) روي سازه سقف»

در اجراي اين نوع عايق‌كاري، پشم معدني روي تيرها كار گذاشته و متصل مي‌گردد. در مرحله بعدي، قطعات مربوط به زيرسازي (تركه‌كوبي، زواركوبي،...) پوشش نهايي روي تيرها نصب مي‌شوند.

«سقف شيب‌دار با تيرچه و بلوك‌هاي پلي استايرن»

در اجراي سقف شيب‌دار سنگين با مواد عايق حرارتي، اين روش بسيار رايج مي‌باشد. لازم به ذكر است در اين سيستم، تيرچه‌هاي بتني بين بلوك‌ها مي‌تواند باعث ايجاد پل‌هاي حرارتي گردد و برای حل این مشکل باید تمهیداتی اندیشید.

«سقف شيب‌دار با ساندويچ پانل‌هاي پيش‌ساخته صنعتي»

ساندويچ پانل‌هاي با دو رويه فلزي (آهن گالوانيزه يا آلومينيوم) با عايق پلي اورتان تزريق شده بين دو لايه مزبور، از جمله سيستم‌هاي متداول هستند كه در پروژه‌هاي بزرگ و صنعتي و غيرصنعتي، كاربرد فراوان دارند.

 

«سقف شيب‌دار با عايق حرارتي روي سقف كاذب»

پيش‌بيني سقف كاذب به منظور تهويه لايه هوا با استفاده از منافذ در پيشاني و بازشوها در تيزي ‌بام باعث مي‌شود رطوبت احتمالي ناشي از ميعان و يا نفوذ آب بارندگي محدود گردد و از پوسيدگي و يا زنگ‌زدگي بخش‌هاي سازه‌اي و غيرسازه‌اي جلوگيري به عمل آيد.

«سقف شيب‌دار با عايق حرارتي روي سقف كاذب تخت»

اجراي اين روش به سادگي و با استفاده از هرگونه عايق حرارتي صورت مي‌گيرد و يكي از بهترين سيستم‌ها براي عايق‌كاري حرارتي زير شيرواني‌هاي غير قابل دسترسي مي‌باشد. استفاده از عايق‌ها به صورت فله كه روي سطح سقف كاذب به صورت دستي ريخته و يا با دستگاه پاشيده مي‌شود، بسيار رايج است. يكي از روش‌هاي ديگر، استفاده از عايق‌هاي به صورت توپي (رول) است كه امكان اجراي عايق‌كاري حرارتي با ضخامت ثابت بر روي سطوح غير صاف را فراهم مي‌نمايد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عايق‌كاري حرارتی كف:

کف ساختمان ها به يكي از 4 روش زير عايق‌كاري حرارتي مي‌شوند:

1ـ عايق‌كاري حرارتي ازداخل (زير كف تمام شده)      2ـ عايق‌كاري حرارتي از خارج

3ـ كف عايق همگن        4ـ كف لايه چند با لايه هوا (كف دوپوش عايق‌كاري شده بام)

«عايق‌كاري حرارتي از داخل زير كف نهايي»

در اين نوع عايق‌كاري، عايق روي كف سازه قرار مي‌گيرد و كف نهايي روي آن اجرا مي‌شود. پشم‌هاي معدني با وزن حجمي زياد پلي استايرن، پلي اورتان و قطعات ساخته‌شده از الياف چوب فشرده از جمله عايق‌هايي هستند كه در اين روش استفاده مي‌شود.

«كف با عايق حرارتي خارجي قرار گرفته در كف قالب»

در اين نوع عايق‌كاري حرارتي، در صورت كار گذاشتن عايق حرارتي در كف قالب، لازم است با استفاده از قطعات فلزي يا پلاستيكي، اتصال لايه عايق حرارتي به قسمت بتني تقويت گردد. صفحات ساخته شده از تراشه چوب و پلي استايرن از جمله عايق‌هاي حرارتي هستند كه در اين روش استفاده مي‌شوند.

«كف تيرچه و بلوك‌هاي پلي استايرن »

در اجراي كف‌هاي روي گربه‌رو يا پاركينگ اين روش بسيار رايج مي‌باشد و مي‌توان بدون منظور كردن عايق رطوبتي از آن استفاده كرد.

«كف با عايق حرارتي روي خاك»

درصورت ضروري عايق‌كاري حرارتي در كف بعد از قرار دادن لايه نيم‌بند روي خاك، كف‌سازي با استفاده از مواد و مصالح عايق حرارتي انجام مي‌شود. اگر اين لايه عايق حرارتي داراي ضريب نفوذ بخارآب زياد باشد، با قرار دادن يك لايه بخاربندي روي عايق حرارتي از بروز مخاطرات ميعان در كف جلوگيري به عمل مي‌آيد.

در پایان قسمت عایق کاری باید اشاره کرد که استفاده از عايق حرارت در پوسته خارجي ساختمان سبب مي‌شود كه حرارت حاصل از منابع گرمايشي طبيعي نظير انرژي تابشي خورشيد، گرماي حاصل از ساكنين و گرماي حاصل از وسايل الكتريكي در فضاي داخل باقي بماند و به عنوان منبع گرمايش مورد استفاده قرار گيرد.

گرمايش

سيستم‎هاي گرمايشي که عمدتا از سوخت‎هاي فسيلي استفاده مي‎کنند و از جمله مصرف کنندگان عمده انرژي بشمار مي‎روند، از اهميت ويژه‎اي برخوردار هستند، چرا که 70% از گاز طبيعي مصرفي کشور به گرمايش ساختمان اختصاص مي‎يابد.

عوامل گوناگونی چون:. شرايط اقليمي و آب و هوايي، معماري ساختمان، مصالح ساختمان، راندمان سيستم‎هاي گرمايش، بکارگيري تجهيزات با ظرفيت مورد نياز که اساساً در ميزان بار حرارتي ساختمان موثر هستند و همچنين کنترل سيستم‎هاي گرمايش از عوامل موثر در ميزان مصرف انرژي گرمايشي محسوب مي‎شوند.

سیستم های گرمایشی متداول عبارتند از:

 

  گرمايش مركزي:

در سيستم‎هاي گرمايش مرکزي، گرماي مورد نياز تمام قسمت‎ها در يک قسمت از ساختمان توليد مي‎شود و به کمک وسايل توزيع از قبيل رادياتور، فن کويل، کانال و ... به بخش‎هاي مورد نياز فرستاده مي‎شود.
اساس کار سيستم‎هاي گرمايش مرکزي بر اين است که حرارت از يک منبع انرژي به قسمت‎هاي مختلف ساختمان انتقال مي‎يابد. براي انتقال حرارت وجود سيال واسطه‎اي چون آب، بخار و يا هوا لازم است که ناقل حرارت بين منبع انرژي و دستگاه‎هاي گرم کننده باشد. سيستم‎هاي گرمايش مرکزي همگي داراي يک ديگ آب گرم يا ديگ بخار مي‎باشند و تفاوت ميان سيستم‎هاي مختلف گرمايش مرکزي در پايانه‎هاي آنها مي‎باشد که مي‎تواند رادياتور آلومينيومي يا فولادي، فن کويل، هواساز يا فن کويل‎هاي کانالي باشد.

 

 

در این قسمت یکی از بهترین روش های گرمایشی یعنی گرمایش از کف توضیح داده می شود

 

 

گرمايش موضعي – بخاري‌ها

بخاري، بيشتر براي گرمايش بخش محدودي از فضاي ساختمان، كاربرد موثر دارد. به كارگيري بخاري در نقاط مختلف منزل، قابليت انعطاف بيشتري از نظر بهينه سازي مصرف سوخت دارد.

در انتخاب بخاري بايد به عواملي از قبيل ايمني، مصرف كم، هزينه نصب مناسب، رده بالاتر در برچسب انرژي، مطابقت با استانداردهاي زيست محيطي و تناسب ظرفيت و اندازه وسيله با فضا توجه نمود. بخاري‌هاي گازي و نفتي بدون دودكش تا حد زيادي مطابق با معيار و الگوي صحيح مصرف هستند. در مواردي كه مايل به استفاده از وسايل گرمايشي جانبي هستيد، استفاده ازانواع بخاري هاي بدون دودكش توصيه مي‌شود.
 

 

گرمایش تابشی(گرمایش از کف)

آشنايي با سيستمهاي گرمايش از كف با افزايش روز افزون جمعيت و همچنين كاهش منابع انرژي، مصرف بهينه انرژي امري بديهي مي باشد.

سيستم حرارتي گرمايش از كف كه انتقال حرارت به صورت تشعشعي (تابشي) سهم زيادي در فرآيند گرمايشي آن دارد، درمقايسه با ساير سيستمهاي حرارتي نه تنها در صرفه جويي و بهينه سازي مصرف انرژي بلكه در مقوله رفاه و آسايش ساكنان ساختمان ها داراي نقاط قوت بسياري مي باشد. در سالهاي اخير، سيستم گرمايشي از كه بسیار رواج پیدا کرده و دليل اين گسترش روزافزون بهينه بودن مصرف انرژي، توزيع يكسان گرما و دوري از مشكلات موجود در ساير روش ها ، به عنوان مثال سياه شدن ديوارها، گرفتگي و پوسيدگي لوله ها و… مي باشد..

به طور كلي سه نوع روش گرمايش از كف موجود است: 1-گرمايش باهوا گرم                            2-2-گرمايش با جريان الكتريسيته 3-گرمايش با آب گرم    به دليل اينكه هوا نمي تواند                گرماي زيادي را درخود نگاه دارد روش هواي گرم در موارد مسكوني چندان به صرفه جوئی                 نيست و روش الكتريكي نيز فقط زماني مقرون به صرفه است كه قيمت انرژی الكتريكي                كم باشد.درمقايسه با دو روش ذكر شده، سيستم گرمايش با آب گرم ( هيدروليك) مقرون        به صرفه تر و خوشايندتر مي باشد.

. همانطور كه افراد دريك روز سرد زمستاني توسط تشعشع خورشيد احساس گرما مي نمايند دراين روش نيز گرما را بوسيله انتقال حرارت تابشي از كف دريافت می کند  

 يقيناً احساس آسايش بيشتري خواهند نمود. در اين سيستم گرمايشي دماي آب آب گرم موجود در لوله هاي كف خواب بين 30 تا60 درجه سانتي گراد مي باشد كه درمقايسه با ساير روشهاي موجود، كه دماي آب بين 54 تا 71 درجه سانتي گراد است، 20 تا40 درصد در مصرف انرژي صرفه جوئي مي شود. در ساختمان هائي كه داراي سقف بلند مي باشند استفاده از سيستم گرمايش از كف باعث كاهش مصرف انرژي و صرفه جوئي در مصرف سوخت مي شود، به اين خاطر كه در ساير روشها (مانند رادياتور و بخاري) هواي گرم در اثر كاهش چگالي سبك شده و به سمت سقف مي رود و اولين جائي را كه گرم مي كند سقف مي باشد.

درروش گرمايش از كف ابتدا قسمت پائين كه مورد نياز ساكنين است گرم مي شود وهوا با دماي كمتري به سقف مي رسد، كه اين يكي از مزاياي اصلي اين سيستم مي باشد. يكي ديگر از مزاياي استفاده از روش گرمايش از كف آسايش و راحتي افراد مي باشد،بطوری ک همه اعضاي بدن شما بخصوص پا كه بيشترين فاصله را با قلب دارد هميشه گرم خواهد ماند و اين براي انسان بسيار مطلوب خواهد بود.

سيستم گرمايش از كف برخلاف رادياتور كه هواي محل سكونت را به دليل گرماي بيش ازحد خشك مي كند،رطوبت را درحد متعادل نگه مي دارد.

همانطور كه مي دانيد بيشتر افراد از كثيف شدن ديوارها و محيط زندگي در اثر استفاده ازمنابع گرمايي همچون بخاري و رادياتور احساس نارضايتي مي كنند. از آنجا كه درسيستم گرمايش از كف جريان هوا به آرامي از پايين به بالا مي باشد بنابراين ديوار ها پاكيزه مي مانند.

. همين امر در مورد افرادي كه داراي آلرژي هستند بسيار مورد اهميت است. استفاده از اين سيستم در مكانهايي همچون آشپزخانه و حمام كه كف آنها معمولاً خيس و مرطوب است مناسب بوده و باعث خشك شدن كف مي شود. مسئله مهم ديگر اينكه در اين روش رطوبت زمين كه دربعضي ازمنازل منجر به بروز بيماريهاي مفصلي مي شود از بين رفته و باعث كاهش درد بيماران مبتلا به ناراحتي هايي از قبيل رماتيسم خواهد شد.

يكي ديگر از فوايد سيستم گرمايش از كف اين است كه ديگر فضاي منزل يا محل كار توسط دستگاههاي رادياتور و بخاري اشغال نمي شود. شايد به نظر آيد كه به هنگام نصب سيستم كف خواب ديگر نمي توانيد پوشش مورد علاقه تان را براي كف انتخاب كنيد! ولي اين طور نيست. مطمئن باشيد كه شما مي توانيد براي پوشش كف منزل خود از هر نوع مصالحي نيز استفاده كنيد بدون اينكه تأثيري درگرماي مطلوب محيط شما بگذارد. يكي ديگر از مزاياي استفاده از سيستم گرمايش از كف در روشهاي ذوب برف مي باشد بطوريكه از اين روش براي ذوب يخ يا برف موجود در پياده روها، لنگرگاههاي بارگيري، جاده ها، ورودي ساختمانها و بيمارستانها، باند فرود هواپيما و زمينهاي ورزشي از جمله زمين فوتبال وغيره كه دسترسي آسان و سريع به محل الزامي است مي توان استفاده كرد.

 

 

 

سرمایش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اقدمات بهینه سازی مصرف انرژی درساختمان

۱- اصلاح مشخصات حرارتی پوشش خارجی ساختمان :


• عایق کاری سقف ، کف و دیوارها
• نصب فوم عایق (پلی استایرن )روی سقف طبقات
• عایق کاری داخلی دیوارهای خارجی
• عایق کاری سطوح بیرونی دیوارهای خارجی همراه با اندود گچ و سیمان
• تزریق چسب اپوکسی روی درزها و شیارهای دیوارهای خارجی
• درزبندی و نصب نوار هوابندی گرداگرد درها و پنجره ها
• بستن درها و پنجره های بدون استفاده در طول ماه های سرد
• نصب سیستم های خودکار برای بستن درهای اصلی ورودی و خروجی
• استفاده از درهای ورودی دو مرحله ای با فضای میانی درساختمان های پرتردد
• نصب سایبان روی پنجره ها
• نصب پرده یا کرکره در پنجره ها
• استفاده از شیشه های بازتابنده نور ( رفلکس) و برچسب های شفاف روی پنجره ها
• تعویض پنجره های شکسته
• افزودن یک جداره پنجره به پنجره های موجود
• نصب پنجره های دو جداره به جای پنجره های معمولی
• خاک برداری محیط اطراف ساختمان و عایق کاری سطوح خارجی دیوارهای زیرزمین


۲-اصلاح سیستم روشنایی و ضریب قدرت :


• تعویض لامپ های رشته ای موجود با لامپ های کم مصرف فشرده
• استفاده ازروشنایی موضعی برای اهداف خاص به جای افزایش سطح روشنایی کل
• استفاده از نور طبیعی در پیرامون مکان های اداری
• استفاده ازرنگ های روشن درسقف ، دیوارها وکف اتاق ها ،به ویژه به هنگام تعمیرات و تغییر دکوراسیون
• نصب تنظیم کننده زمان (تایمر) و یا سلول های نوری ( فتو سل ها ) جهت کنترل روشنایی محوطه بیرونی ساختمان
• نصب کلیدهای چندگانه جهت کنترل سطح روشنایی در راهروها و سالن های کنفرانس
• نصب تنظیم کننده نور ( دیمر) جهت تنظیم و کاهش توان روشنایی بر حسب نیاز
• تصب تنظیم کننده زمان (تایمر)دیواری با امکان تنظیم دستی در اتاق های مورد نظرجهت کنترل خودکار روشنایی فضاها
• نصب کلیدهای تایمری در راهروها و فضاهای کم تردد
• کاهش سطح روشنایی در مکانهایی که به سطح روشنایی کمتری نیاز دارند
• اصلاح و بهبود ضریب قدرت در تابلوی برق اصلی به وسیله خازن
• تهیه واجرای برنامه منظم تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی به منظور حفظ بازده و طول عمر مناسب


۳ – سیستم های گرمایش و سرمایش :


• استفاده از کنترل مرکزی دما مجهز به حس گر (سنسور) دمای هوای خارج
• نصب شیرهای دماپای (ترموستاتیک) بر روی رادیاتورها به منظور تنظیم دستی
• نصب دیگ های آب گرم با بازده بالا
• نصب دمپرخودکار برای تنظیم دقیق نسبت سوخت به هوا
• بهبود بازده دیگ های آب گرم به وسیله تنظیم دقیق نسبت سوخت به هوا
• عایق کاری بدنه دیگ ها آب گرم
• آب بندی نشستی ها ی موجود در دریچه های ورودی محفظه احتراق
• عایق کاری لوله های آب گرم سیستم های گرمایش و آب گرم مصرفی در طول مسیر توزیع
• عایق کاری لوله های توزیع بخار
• عایق کاری خطوط برگشت بخارچگالیده شده
• استفاده از پمپ های با بازده و ضریب قدرت بالا
• نصب کنترل کننده های تنظیم خودکار در طول شب و یا ساعاتی که ساختمان استفاده نمی شود
• استفاده ازانرژی ( آنتالپی ) هوای برگشتی برای فضاهای غیر حساس
• استفاده از چیلرهای جذبی به جای چیلرهای تراکمی
• استافده ازکندانسورآبی جهت پیش گرمایش آب گرم مصرفی
• کاهش گرمایش در مکان هایی که بیش از حد گرم شده اند و اجتناب از بازکردن پنجره های به منظور کاهش دما
• استفاده از سیستم های جداگانه گرمایش و شبکه انتقال و لوله کشی و کنترل دماپایی ( ترموستاتیک ) مرکزی در دو جهت شرقی و غربی ساختمان
• کنترل و بررسی مداوم تجهیزات مورتوخانه مانند پمپ ها ، شیرها ، فلنج ها و...
• استفاده ازسیستم های بازیافت حرارت جهت پیش گرمایش هوای احتراق
• تهیه و اجرای برنامه منظم تعمیر و نگهداری تأسیسات و تجهیزات سرمایش و گرمایش
• عایق کاری کانال های توزیع هوا که درتماس با هوای خارج یا فضاهای تهویه نشده می باشند
• عایق کاری دیگ ها، مبدل های حرارتی ، منابع انبساط و...
• استفاده از تکنولوژی کلکتورهای خورشیدی برای تأمین آب گرم مصرفی

 

بیاد داشته باشیم: صرفه جویی در انرژی = صرفه جویی در پول = صرفه جویی در محیط زیست

 

.

 

 

كاشت درختاني كه برگشان در زمستان مي‌ريزد

با اين كار مي‌توان جلوي تابش آفتاب را به داخل خانه را گرفت در زمستان هم با ريختن برگ اين درختان مانعي بر سر راه ورود نور خورشيد به ساختمان وجود نخواهد داشت. بايد توجه داشت كه كاشت درختان هميشه سبز مفيد نيست زيرا در زمستان مانع از رسيدن گرماي خورشيد مي‌شوند پس امكان كاشت آنها در نزديك خانه وجود ندارد.

استفاده از ايوانهاي خيلي عميق توصيه نمي‌شود

زيرا با وجود مناسب بودن براي تابستان در زمستان، به دليل جلوگيري از ورود گرماي خورشيد مشكل‌ساز مي‌شود.

 

 

+ نوشته شده توسط حسین ملک محمدی در چهارشنبه دوم تیر ۱۳۸۹ و ساعت 20:9 |


Powered By
BLOGFA.COM